چگونه رکوردهای DNS بصورت خودکار در DNS Server ثبت میشوند ؟

جمعه 1 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 08:41 ب.ظ
حتما تا به حال به انواع رکوردهای DNS Server خود نگاه کرده اید. مشاهده کرده اید که هر کامپیوتری داخل شبکه شما، رکوردهای مخصوص به خود را دارد. کلاینت ها رکوردهایی از نوع A و PTR ایجاد میکنند.  
 Host (A) Record:
رکورد A کار تبدیل اسم به آدرس IP را انجام می دهد. مثال زیر نمونه یک A Record است که به آن Host Record هم گفته میشود.
Image

Pointer (PTR) Record:

رکورد PTR کاری برعکس رکورد A انجام میدهد، یعنی آدرس IP را به اسم تبدیل میکند. مثال زیر نمونه یک PTR Record است. (PTR مخفف کلمه Pointer می باشد)
Image


برای اینکه بتوان کامپیوتری را داخل یک شبکه از طریق اسم (Computer Name) جستجو کرد، آن کامپیوتر می بایست رکوردهای DNS خود را در DNS Server ثبت کند. جستجوی (DNS (DNS Query همیشه برای تبدیل اسم به آدرس IP و برعکس، به DNS Server رجوع خواهد کرد. سرویس هایی که در زیر عنوان کرده ام، مسئول ثبت رکوردهای A و PTR کامپیوتر های کلاینت در حال روشن شدن هستند:

سرویس DHCP Client:

کامپیوتر هایی که از سیستم عامل های Windows XP، Windows 2000، Windows 2003 استفاده میکنند، از سرویس DHCP Client برای ثبت رکوردهای A و PTR خود در سرور DNS استفاده می کنند.

سرویس DNS Client:

کامپیوترهایی که از سیستم عامل های Windows Vista، Windows 7، Windows 8، Windows Server 2008 و Windows Server 2012 استفاده می کنند، همیشه از سرویس DNS Client برای ثبت رکورد های A و PTR خود در سرور DNS استفاده می کنند. نکته مهم این است که این سیستم عامل ها از سرویس DHCP Client برای ثبت رکوردهای خود استفاده نمی کنند.

نویسنده : سعید خلیفی              منبع: انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد